Hívjon: +36 20 231 28 80 vagy a +36 20 474 98 51 számon.

Samsung Triagle

 

Klíma és légkondícionáló kiválasztásakor döntsön úgy, hogy minden szempontra gondol!

Kedves Látogató!

Ön nagyon izgalmas beruházás előtt áll: szeretné kényelmét tökéletesebbé tenni azzal, hogy egyenletesen kellemes környezetet, hőmérsékletet biztosít lakásában, szobájában, vagy irodájában.

A megfelelő klíma berendezés kiválasztásakor azonban ne legyen elhamarkodott, hiszen jelentős költséget takaríthat meg – nem csak a vásárlásnál, hanem a későbbi üzemeltetésnél is, – ha légkondícionálója több szempontnak is megfelel:

- Vegye figyelembe, hogy mekkora helyiséget szeretne kellemesebbé tenni a klíma segítségével,

- illetve, hogy a klíma hűteni, vagy hűteni és fűteni is tudjon.

- Vegye figyelembe, hogy mennyibe kerül majd a légkondícionáló folyamatos üzemeltetése, hiszen a költséghatékonyság akár 50%-os energiaáram megtakarítást is jelenthet az inverteres klímákkal!

- A klíma kiválasztásának nem utolsó szempont az esztétikusság sem. A klímának helyet kell találnia a szobában, az irodában, és így fontos, hogy méretével, klíma desinjával illeszkedjen a belsőépítészethez.

- A légkondícionáló zajszintje is mérvadó, nehogy később szembesüljön azzal, hogy hangos klíma választott, és éjszakái álmatlanul telnek.

- Ha pedig ezek a funkciók már természetesek, felhívjuk az Ön figyelmét arra, hogy a legmodernebb klíma kialakításakor már a környezettudatosság is szerepet kapott.A legmondernebb légkondícionáló berendezések ugyanis légtisztítókkal, vagy oxigén-zuhannyalötvözve egészséges, tiszta levegőt engednek vissza a zárt térbe. 

- A klíma más kényelmi funkcióval is rendelkezik, például a távirányítóik egyre több választási lehetőséget nyújtanak.

Válassza bármelyik inverteres klíma gyártót kiváló minőséget kap, de semmiképp ne döntsön egyedül! Segítünk, hogy pénztárcáját is kíméljük,szobáját is szépítsük,és maximális elégedettséget élvezhessen tartósan a klimatizált helyiségeiben!

Mennyit fogyaszt a klíma?

Ezt a kérdést máris ki kell egészítenünk egy másikkal: melyik klíma? Ugyanis egyáltalán nem mindegy, hogy állandó fordulatú légkondicionáló berendezésről beszélünk, vagy inverteres rendszerűről. A hagyományos, de régebbi klímaberendezések fogyasztása valóban igen magasnak mondható, ám a mai modellek még akkor is A, B, vagy C energiafogyasztási kategóriába tartoznak, ha állandó fordulatúak. Nézzük meg mi az alapvető különbség e két, eddig emlegetett kategória között!

Klíma fogyasztása

Hagyományos légkondicionáló berendezés

Ha légkondiról van szó, valószínűleg a legtöbben erre gondolnak. Fogyasztásuk azért magas, mert hőérzékelőjük, amint a beállított tartományból való elmozdulást tapasztal a légtérben, azonnali bekapcsolásra készteti őket. Ekkor teljes kapacitással működnek egészen addig, amíg helyre nem áll a hőmérséklet. Ha az érzékelő igazolja az újfent optimális hőfokot, a klíma kikapcsol. Egy ilyen szerkezet akkor fogyasztja a legkevesebb áramot, ha nem nyitogatjuk az ajtót, az ablakot, illetve nem nagyon mondható el az adott helyiségről, hogy túl sok olyan gép működne benne, mely ontaná magából a meleget (hűtőszekrény, számítógép, nyomtató, stb).

Inverteres klímaberendezés

Ez a termékcsoport a légkondicionálók legújabb, s ma már legtöbbet fejlesztett kategóriája. Működésének alapja, hogy nem kikapcsol és bekapcsol a helyiségben tapasztalható hőingadozás hatására, hanem állandóan működésben van egy kifejezetten csökkentett energiafelhasználású üzemmódban. Az ilyen klímák akár fele annyi árammal is vígan elüzemelnek, mint állandó fordulatú rokonaik. Persze az ilyen komoly eltérés csak a felső kategóriájú, így értelemszerűen drágább darabokra igaz. Az ilyen típusnál is fontos, hogy a helyiség a lehető leginkább óvva legyen a direkte hőingadozástól, bár amennyiben mégis ingadozik a hőmérséklet, a szerkezet hamarabb képes korrigálni a hőszintet, s még ekkor sincs szüksége arra, hogy nagy erővel üzemelni kezdjen. Működését leginkább a hibrid motorokhoz lehetne hasonlítani.

Nézzük mindezt számszerűen!

Ha az elméleti síkról a gyakorlatira lépünk, akkor azt mondhatjuk, egy átlagos fogyasztású, hagyományos légkondicionáló teljesítményfelvétele 800-850 W óránként. Egy ugyanilyen alaptulajdonságú (2,6 kW-os) inverteres berendezés felvétele nem haladja meg az 200-500 W-ot óránként. Ugyanakkor el kell mondani azt is, hogy az inverteres légkondicionáló modellek kiválóan alkalmasak enyhébb őszi és tavaszi, talán kora téli időszakban a fűtés feladatának módfelett energiagazdaságos ellátására is. Ez pedig a hagyományos klímákra nézve sajnos nem így van.

 

Néhány egyszerű módszer a légkondicionáló használata közbeni energia megtakarításra. 

- A klíma megfelelő hőmérsékletének beállítása:

- A kívánt hőmérsékletnél a hűtési üzemmódban 1°C értékkel magasabbra, a fűtési üzemmódban pedig 2°C értékkel alacsonyabbra állítva körülbelül 10% energia megtakarítás érhető el.

- A hőmérsékletet a hűtési üzemmódban a szükségesnél alacsonyabbra állítva az energiafogyasztás növekedését eredményezi.

- Csökkentse a közvetlen napfényt árnyékolással (pl: redőny) és akadályozza meg a huzatot.

- A közvetlen napfénynek a hűtés közbeni blokkolása lecsökkenti a inverteres klíma energiafogyasztását.

- Zárja be az ablakokat és ajtókat a hűtési és fűtési üzemmód közben.

- Állítsa be a megfelelő légáramlatot, hogy a klíma hűtése és fűtése optimális legyen.

- A légkondicionáló levegőszűrőjét rendszeresen tisztítsa meg, illetve végeztesse el minden évben klíma szerelővel a kültéri egység karbantartását is. A nem megfelelően karbantartott légkondicionáló fogyasztása megnő, illetve az élettartalma csökken a klíma kültériegységének kondenzátorán összegyűlt szennyeződések okozta túlterheléstől.(beszívott falevelek, nyárfa virágzása eltömíti a hőcserélő hűtő bordáit)

- Használja a ki-be kapcsolás időzítőt, hogy a klímaberendezés csak akkor üzemeljen, ha szükséges.

Hogyan, hová helyezzük el klímát a helységben?

Avagy, hogyan válasszuk ki az optimális helyet a fali klímákhoz ahhoz, hogy a szobában egyenletesen érződjön a klíma hűtő-fűtő hatás, és ne kelljen vacogni az egyik szegletében, és izzadni a másikban…

Nem mindegy, hogy hol helyezzük el a klíma berendezést a lakásban, ugyanis egy rosszul elhelyezett légkondicionálóval egész sor kellemetlenséget okozhatunk magunknak. Biztosan járt már Ön is olyan helyiségben, ahol a klíma épp Önre ontotta a hideget, megkeserítve ezzel a kényelmesnek remélt ücsörgést a fotelben, így szinte didergett a hidegtől, míg mások a helyiség más pontjain kifejezetten izzadtak. Vagy, biztosan Ön is számba vette, vajon hány helyiséget szeretne klimatizálni a házában, és talán megfordult a fejében, hogy az összenyíló szobákat egyetlen klíma berendezéssel hűtené.

Ez – elöljáróban is – nem lesz a legjobb megoldás, mint ahogyan az első példa is rosszul megválasztott elhelyezést jelentett.

Több fontos szempont is van, amit a klíma helyének kiválasztásakor szem előtt kell tartani, hogy élvezni tudja a klímát, és nem bosszankodni miatta:

- A klíma berendezés által kifújt hideg vagy hűvös levegő többnyire lefelé száll, hiszen a melegnél nagyobb a sűrűsége. Így azonban egy nem kellő magasságba felszerelt klíma jól arcul csaphatja a hideggel az alatta, vagy a kifújási vonalában ülőket. Sokkal jobban szét tudja teríteni a hideget a berendezés, ha kellően magasan van. Akkor ugyanis a légkondicionáló a hideget elfújja a benne tartózkodók felett.

- Ehhez általában 210-250 cm feletti magasságba kell a klíma berendezést a falra helyeznünk. (Nem ritka, hogy egészen a plafonra kerül a légkondicionáló, ez talán az esztétikusságon ronthat, de hatásait tekintve kifejezetten előnyös is lehet.)

- Fontos, hogy a klíma helyének megválasztásakor vegyük figyelembe a beltéri és kültéri egység közötti csőhossz méretet, és az erre vonatkozó előírást. Nagyon hangulatromboló lehet, ha a lakás falain feltűnően haladnak a csövek, amiknek látszaniuk sem kellene.

- Tekintve, hogy a berendezés kültéri egységgel is rendelkezik figyelembe kell venni azt is, hogy a ház külső falán, teraszán, erkéályén vagy a tetőn hol helyezhető el a klíma, hová csepeghet a kondenzvíz, hol nem zavaró a zaja.

 

3 tipp a klíma beltéri egység elhelyezésére:

1. Az ajtó fölött:

Jó megoldás, ha az ajtók fölé helyezzük a klímát, így ugyanis az ajtó nyitása-csukása úgyis jár némi levegőmozgással, nem lesz feltűnő a klíma hideg-kifújása, ráadásul épp csak átmegyünk alatta, nem tartózkodunk tartósan a hideglevegõ alatt.

2. Légkondicionáló kanapé fölött a nappaliban:

A nappaliban zajlik az élet a családok zömében. A kanapé pedig a leggyakrabban használt bútordarab benne. Itt ülünk, ha olvasunk, beszélgetünk, tv-zünk. Fontos, hogy ne ránk, a nyakunkba zúduljon a légkondi hidege. Ha a kanapé nem a szoba közepén, hanem az oldalfalhoz tolva áll, a legjobb megoldás épp fölé helyezni a klímát, hiszen így a hideg kifújása épp elhalad az alatt ülõk felett.

Ha a kanapé távolabb van a légkonditól, akkor viszont épp arra figyeljünk, hogy ne essen a légkifújás kellõs közepébe.

3. A hálószobában az ágy fölé:

Ahogyan a kanapé esetében a nappaliban, úgy keressük meg a hálószobában az ágy felett a legjobb helyet a klíma berendezés számára. Itt ugyanis szintén úgy fogja a levegõt kifújni az, hogy elhaladjon a fekvõk felett, épp csak annyira hûtve a szobát, hogy kellemesen tölthessék az éjszakát, és ne kelljen torokfájással ébredniük.


A klíma kiválasztásában, felszerelésében, a legoptimálisabb helykiválasztásban is készséggel segítünk Önnek. Kollégáink várják Önt, és lehetetlent nem ismerve állnak rendezlkezésére!

Klíma tipusok:

Ablak klíma:
- A készülék viszonylagos olcsósága, hátránya viszont, hogy csak ablakba szerelhető, s többnyire asztalos, lakatos és üveges szakember segítsége is kell a beépítéshez, ami többletkiadással jár. Ezek a klíma berendezések meglehetősen zajosak, ezért igazán csak üzletek klimatizálásra alkalmasak.A levegő hőmérséklet csökkentésének, gépi hűtésének egyik egyszerű, kompakt készüléke az ablak klima.

Oldalfali split klíma:
- Az osztott (split) rendszerű klíma berendezések nevüket onnan kapták, hogy a berendezések ketté vannak osztva. Tehát legalább két részből, a beltéri és a kültéri egységből állnak, amelyeket réz csővezetékkel és elektromos kábelekkel kötnek össze. Az osztott típusú klíma berendezéseken belül, elhelyezés szempontjából, több fajta klíma készüléket gyártanak. Az otthonokban a legelterjedtebb az oldalfali split klíma készülék.

Inverteres klíma:
- A klíma készülékek többnyire csak részleges terhelés alatt üzemelnek, mivel a beállított hőmérséklet fenntartásához a maximális teljesítmény töredéke is elég. A hagyományos, állandó fordulatszámú kompresszoros klíma készülékek nem képesek a teljesítményük növelésére vagy csökkentésére, hanem folyamatosan ki-be kapcsolják a meghatározott sebességen működő kompresszorukat. Ezzel szemben az inverteres klíma rendszer változtatható fordulatszámú kompresszort alkalmaz, amely ideális alacsonyabb sebességre kapcsolja át a kompresszort, ha nincs szükség nagyobb teljesítményre a megfelelő mértékű hűtéshez. Ezáltal a klíma hűtő- ill. fűtőteljesítménye a klimatizált belső tér igényei szerint folyamatosan változtatható. Ez a megoldás gazdaságosabbá és hatékonyabbá teszi a klíma működését,és ez által kisebb zajt kelt, mint a hagyományos On/Off rendszerű klíma kompresszor, így a szakterület legjobb megoldását kínálják.