Hívjon: +36 20 231 28 80 vagy a +36 20 474 98 51 számon.

A légtisztítók is hozzájárulhatnak a poratka-allergia tüneteinek enyhítéséhez

A házipor-allergiának nevezett tünetegyüttes konkrét kiváltó okai a poratkák beszáradt ürülékében és feltöredezett kitinpáncéljában megtalálható fehérjék, amelyek az arra érzékeny személyekben allergiás náthát és asztmát alakíthatnak ki. Ennek egyik lehetőséges kezelési módja az immunterápia, amelynek során a páciens azt az anyagot kapja tabletta vagy cseppek formájában – szigorúan ellenőrzött mennyiségben – amire allergiás. Megpróbálkozhatunk továbbá allergénmentesre cserélni a matracot, alaposan kiporszívózni a szőnyeget, a levegőben előforduló poratka-ürüléktől pedig légtisztító berendezés használatával szabadulhatunk meg.

A poratkák ürülékével és feltöredező kitinpáncéljának elsősorban a légútjaink találkoznak: az erre érzékeny személyeknél a házipor belégzése az orr nyálkahártyájának és a szem kötőhártyájának gyulladását idézheti elő, aminek következtében a pollenallergiához hasonló tünetek jelennek meg. Könnyezés, tüsszögés, a szem vörössége és viszketése, orrfolyás és orrdugulás jelentkezhet, az allergia előrehaladtával pedig száraz köhögés alakulhat ki, ha pedig a hörgők is görcsölni kezdenek, akkor asztmás tünetek, például fulladásos rohamok jelentkezhetnek.

A lakáson belül megtalálható allergének közül a poratkák ürülékének és kitinpáncéljának fehérjéi okoznak leggyakrabban légúti allergiás tüneteket, így érdemes minél inkább megszabadulnunk ezektől az anyagoktól, a rendszeres portalanításon, szellőztetésen és porszívózáson kívül például egy légtisztító berendezés használatával.

Milyen tudományos eredmények támasztják alá a légtisztítók használatának hatékonyságát a levegőben található poratka-ürülék allergénjeinek semlegesítésében?

A japán Osaka City University Medical School Biokémiai és Molekuláris Patológiai Osztályának munkatársai a Sharp Corporation-nel végzett közös vizsgálatukban azt találták, hogy a nagy sűrűségben előforduló Plasmacluster ionok kiemelkedően hatékonyak a levegőben összegyűlt poratka-allergének IgE antitestekhez történő hozzákötődésének gátlásában. (Allergia akkor alakul ki, amikor az allergének az IgE antitestekhez kötődnek, és túlzott mértékű válaszreakciót produkál a szervezet.)

A Sharp Plasmacluster technológiát alkalmazó légtisztító berendezései a levegő víztartalmából szabadítanak fel hidrogén- (H+) és oxidionokat (O2), majd a vírusok és baktériumok membránjának felszínén lezajló reakció során keletkező hidroxilgyökökkel (• OH) semlegesítik az allergiakiváltó anyagokat: a japán vizsgálat eredményei azt mutatták, hogy köbcentiméterenként 50 000 Plasmacluster ion egy 1 köbméteres, poratka-allergéneket tartalmazó térben 15 perc alatt sikeresen (97 százalékban) gátolta az allergén fehérjék IgE antitestekhez történő kapcsolódását.

„Ezek az eredmények arra utalnak, hogy a Plasmacluster ionok magas koncentrációban segíthetnek a belélegzett poratka-ürülék által kiváltott tünetek enyhítésében” – írja az Osaka City University Medical School közleménye http://www.sharp-world.com/pci/en/certified/pdf/allergens_01.pdf.

Mit mond az immunológus szakember?

„A poratkák ürüléke, valamint az elhullott állatok kitinpáncéljának feltöredezett darabkái kis mennyiségben is képesek allergiás reakciók kiváltására az arra érzékeny páciensekben. Ilyenkor egy kis mennyiségű allergén dózisra adott túlérzékenységi reakció és egy biológiailag célszerűtlen immunválasz indul be. Ha csökkentjük a levegőben előforduló atkaürülék, illetve a lakás egyéb pontjain előforduló atkák mennyiségét – ez utóbbi például rendszeres portalanítással és nedvesítő porszívózással érhető el – akkor előfordulhat, hogy a korábban allergiás tüneteket mutató páciens panaszmentessé válhasson. Ha ez nem sikerül, akkor pedig immunterápia alkalmazása válik szükségessé” – mondja dr. Kádár János belgyógyász-immunológus, a Dél-Pesti Centrumkórház Infektológiai Osztályának főorvosa.

Egyéb módszerek az atkák ellen

Az elhalt poratkák és a poratka-ürülék legnagyobb mennyiségben az ágyneműkben, párnákban, bútorhuzatokban, szőnyegekben és plüssállatokban találhatóak meg, így nem elég, ha csak a levegőből távolítjuk el a poratkák allergizáló fehérjéit. Szükség lehet a szőnyeg már említett nedvesítő porszívózására, valamint segíthet valamennyit az is, ha gyakori szellőztetéssel csökkentjük a poratkák szaporodását elősegítő páratartalmat, valamint antiallergén matrachuzatot szerzünk be, amelynek speciális szálai megakadályozzák https://www.matracguru.hu/tanacsok/antiallergen a poratkák táplálékául szolgáló emberi hámsejtek felületén kialakuló gombásodási folyamat megindulását.

Ez utóbbi azért fontos, mert a hámsejtek csak az Aspergillus fumigatus által beindított gombásodási folyamat megindulása után válnak az atkák számára fogyaszthatóvá, a gombásodási reakció megindulása nélkül azonban az elhalt hámsejtek. 


«Vissza