Hívjon: +36 20 231 28 80 vagy a +36 20 474 98 51 számon.

Penész a lakásban – hogyan károsíthatja egészségünket?

A penész az egyik legmakacsabb probléma, ami a lakásunkban előfordulhat: lehet, hogy nem látható helyeken telepedett meg, és csak a légúti, allergiás problémáink utalnak arra, hogy penészesedik a lakásunk, ha pedig látható helyeken kezdett el terjedni a penész, az komoly esztétikai gondot is okoz. A penész által okozott allergiás tünetek súlyosságát a penész mihamarabbi eltávolításán kívül azzal is enyhíthetjük, ha otthonunkban légtisztító berendezést alkalmazunk.

A penész többféle gombafaj összefoglaló neve: a leggyakoribb penészgombák a főként nyáron és ősszel allergiás tüneteket okozó Cladosporium- és Alternaria-fajok, illetve az egész évben fennálló tüneteket okozó, a lakásokban gyakori Penicillium és Aspergillus-fajok. Egy penészes lakásban akár 10-15 különféle penészgombafaj is előfordulhat, köztük az egészségre komoly veszélyt jelentő „fekete penész”, a Stachybotrys chartarum is.

Előfordul, hogy a gombák csak a falfelületeket csúfítják el, és mi magunk nem betegszünk meg a jelenlétüktől, de előfordulhat a penészgombafajok által kiváltott légúti irritáció, orrdugulás és köhögés, később pedig – ha a penészgombák továbbra is a lakásban maradnak – ezek a panaszok elhúzódnak, és szövődményként akár idült arcüreggyulladás is kialakulhat.

Sok esetben nem is tudunk róla, hogy a lakásunk penészes

„A belterekben előforduló leggyakoribb allergéntípust a különböző penészgombafajok jelentik: a lakók nagyon sok esetben egyáltalán nem is tudnak róla, hogy az otthonukban penész telepedett meg, és ezt csak egy aerobiológiai vizsgálattal lehetne kimutatni. Ezt érdemes elvégeztetnünk akkor, ha már hosszabb ideje ismeretlen eredetű légúti panaszaink vannak, és ezt nem egy megfázás okozta. Amennyiben igazolódik a penészgombák jelenléte, akkor értelemszerűen el kell végezni a lakás penészmentesítését. Ha a levegő páratartalma továbbra is magas marad, akkor a penészgombák sajnos újra megtelepedhetnek a lakásban” – mondja a Budai Allergiaközpontban https://www.allergiakozpont.hu/ is dolgozó allergológus és klinikai immunológus szakember, prof. dr. Nékám Kristóf.

Milyen problémákat okozhatnak az egyes penészgombafajok?

Az allergiás reakciót kiváltó anyagot (vagyis allergént) a gomba által termelt és később a levegőbe kerülő penészgombaspóra tartalmazza.

A penészgombák közül érdemes kiemelni a „fekete penészt” (Stachybotrys chartarum), amely azért nagyon veszélyes, mert a penész kiszáradását követően a levegőbe kerülő gombaspórák nem csupán allergéneket, hanem méreganyagokat (trichotecén vázas mikotoxinokat, például satratoxint) is tartalmaznak, amelyek akár felsőlégúti vérzéseket is kiválthatnak.

A magyarországi épületekben a Stachybotrys chartarum-on kívül körülbelül 14 másik gombanemzetség fordul elő, mely hasonló, fekete színű telepeket képez: ezek közül elsőként a közel 500 fajt tartalmazó Cladosporium nemzetséget érdemes megemlíteni. Ez a nemzetség a Stachybotrys chartarum-nál jóval gyakoribb: a gomba spórái szintén allergének (36 különböző allergént tartalmaznak), és főként a légúti betegségekkel élők és az asztmások számára okozhat további egészségügyi problémákat.  

Az Aspergillus-fajok (például a falakon szintén fekete színű foltot képező Aspergillus niger) szintén kockázatot jelentenek az immunhiányos betegekre, akiknek állapota valamilyen betegség jelenléte vagy gyógyszeres kezelés miatt alakul ki.

A fekete kannapenész (Aspergillus niger) allergént és méreganyagot (ochratoxin) egyaránt termel, ez utóbbi azonban a levegőben nem ér el olyan koncentrációt, amely megbetegedéshez vezetne. Viszont e gomba fülfertőzésekért (otomycosis) is felelős lehet. Hazánkban az épületanyagokon ritkán alakulnak ki telepei, de spórái révén szinte mindig jelen van, ugyanis szennyezett zöldségekkel (például vöröshagymával) gyakran behurcolják a lakásba és a zöldségekről kiszóródott spórák sokáig fertőzőképesek maradnak a háziporban. (A fekete színű telepeket képző gombafajokról és a velük összefüggésbe hozható megbetegedésekről részletes összefoglalót ad Dr. Magyar Donát tanulmánya, amely itt érhető el: A fekete penész körüli tévhitek http://www.ameganet.hu/wp-content/uploads/2014/08/Fekete_penesz.pdf).

Mit tegyünk, ha penész van jelen a lakásunkban?

Először is a penészedés okát, például a fal nedvesedését kell megszüntetni. Ezt követően el kell végezni a penészmentesítést, például fertőtlenítő hatású festékkel. Ezután a lakást alaposan ki kell takarítani a kiszóródott spórák eltávolítása céljából. Erre a nedves portörlés ajánlott (szekrények tetején, ágyak alatt és más, ritkán takarított helyekről is el kell távolítanunk a spórákat!)

Amennyiben az allergénforrást nem áll módunkban megszüntetni, légtisztító berendezést is üzemeltethetünk, például a Sharp Plasmacluster technológiával működő eszközét, amellyel gondoskodhatunk arról, hogy a levegőben maradt penészgomba-allergének semlegesítődjenek: a berendezés nagyfokú reakcióképességgel jellemezhető hidroxilgyököket hoz létre, amelyek szétroncsolják az allergének immunglobulin E – IgE antitest – kötőhelyeit, megszüntetve, illetve enyhítve ezzel az allergiás reakciókat.

A cikkhez felhasznált források:

Veszélyes a penész a lakásban https://www.hazipatika.com/eletmod/otthon/cikkek/veszelyes_a_penesz_a_lakasban/20150130112413

Penészjárvány veszélyezteti a magyar lakásokat https://www.hazipatika.com/eletmod/otthon/cikkek/peneszjarvany_veszelyezteti_a_magyar_lakasokat/20160524161455

Penész a lakásban - Nem biztos, hogy tud róla! http://www.webbeteg.hu/cikkek/allergia/9161/a-penesz-egeszsegugyi-hatasai

Tavaszi nagytakarítás: Házi praktikák az allergénmentes otthonért http://www.webbeteg.hu/cikkek/allergia/2578/hazi-praktikak-az-allergenmentes-otthonert

A penészgomba-allergia okai és tünetei http://www.webbeteg.hu/cikkek/allergia/19978/peneszgomba-allergia-okai-es-tunetei

A fekete penész körüli tévhitek http://www.ameganet.hu/wp-content/uploads/2014/08/Fekete_penesz.pdf

Penész a lakásban: hogyan irtsuk ki? http://www.egeszsegkalauz.hu/allergias-betegsegek/indul-a-penesz-szezon-igy-vedekezzunk


«Vissza